Yaffa Calev

Film Sripts

חזרה לעמוד הכניסה

סרטים ששודרו בטלוויזיה הישראלית

תסריט ועריכה: יפה כאלב

קישורית לאתר Internet  Movie Data Base

 

תקצירי הסרטים

 

גן עדן טרזין. תוך כדי החזרות על ביצוע האופרה "ברונדיבר", רואה ילדה תל-אביבית, המשחקת בתפקיד הראשי באופרה, את עצמה בדמיונה בגטו טרזין. היא מדמה מצבי לחץ המעמידים אותה במבחנים חמורים ובדילמות מוסריות. בעת ביקור נציגי הצלב האדום בגטו, היא מוסרת להם ציורים החושפים את התרמית הנאצית ונענשת על כך בריסוק ידה, כפי שנהגו הנאצים בציירי טרזין. (60 דקות)

 

סימני דרך. סיפורו של נער מחונן, שסחר במחשבים ונחשב בין מכריו לאנוכי וחומרני. אחרי נפילתו במלחמה נתגלה שנהג לתרום בסתר את הכסף הרב שהרוויח לשבט צופים שהקים וטיפח בשכונת מצוקה. (30 דקות)

 

מונית צהובה. בעל חנות פרחים שנרדף על ידי רשויות מס הכנסה מחליט לרדת מן הארץ. הוא מוכר את רכושו וקונה תמורתו "מונית צהובה" בניו יורק. עמיחי, חניך תנועת הצופים וחבר בלהקת התנועה מנסה למנוע את הירידה. חוויית הניתוק של עמיחי מתעצמת בליל הסדר. בעת קריאת ההגדה הוא מגלה את התקבולת בין עבדות מצרים והכמיהה לסיר הבשר לבין ירידת הוריו.  (30 דקות)

 

אריקה. מתנדבת הולנדית חוזרת לקיבוץ אחרי מסע בהודו ובמזרח הרחוק. היא בוחרת בדרך החיים הקיבוצית בעקבות הניכור והסבל שגילתה במסעה. היא נבחרת לגלם את רות המואביה בסרט שמביים חבר המשק, ומביאה לתפקיד את חיפושיה וניסיון חייה. נוצרת השוואה בין מערכת הערכים של התקופה העתיקה ובין מערכת הערכים העכשווית. (30 דקות)

 

הפרדס של סבא. מושבניק מחליט לעקור פרדס ולהקים במקומו "קאונטרי קלאב", מתוך שיקולים כלכליים. אביו, שנטע את הפרדס במו ידיו רואה במעשה פשיטת רגל של חזון ההתיישבות. בן בריתו היחידי הוא נכדו בן העשר, הלוחם לשווא נגד העקירה. (30 דקות)

 

סיפור אהבה.  מערכת יחסים בין בת עשירים מפונקת לבין רועה צאן פשוט. היא מתפעמת מכוחות הנפש הגלומים בו, מורדת באביה המנשל אותה מנכסיו ונישאת לרועה. מבוסס על האגדה התלמודית בדבר עקיבא ורחל. הסרט מעוצב באמצעות ציורים. (30 דקות)

 

נצחונו של ברק. ידידות אמת בין נער עיוור לנערה רואה נתפסת בגלל הסטריאוטיפ החברתי כמעשה חסד מצד הנערה. הנערה מתפרסמת בטלוויזיה ובעיתונות כנערת השנה, "הנותנת יד לעיוור". הוא נפגע עמוקות משיתוף הפעולה שלה עם אנשי תקשורת שטופי המוסכמות, על מנת לזכות לפרסום. (30 דקות)

 

צו קריאה. סיפורו של יונה הנביא הנאלץ להגיע לנינוה. הוא רואה מעשי עוול המסעירים את רוחו ומנבא את נבואת החורבן מתוך הזעם שנולד בו. הסרט מעוצב באמצעות ציורים. (30 דקות)

 

חיית החושך. אלמנת מלחמה מתיידדת עם חבר של בעלה, זמן קצר לאחר נפילתו. בנה רואה בכך בגידה בזכר אביו ונפגע עמוקות. בעקבות ספרו של אורי אורלב. (30 דקות)

 

סודו של אריק.  חבורת ילדים מטמינה כסף שגנבה מקופת הכיתה בתיקו של ילד, שאינו יודע על כך דבר. האשמתו השקרית בגניבה והתעללות הילדים בו, מביאים אותו לתהליך התבגרות ובחינה עצמית. בבדידותו המוסרית, הוא מחליט להתנסות באמת בגניבה. (30 דקות)

 

נקודת מפנה. סיפורם של שלושה צעירים, יוצאי תימן, שבנעוריהם לחמו למחיקת זהותם העדתית במגמה להידמות לצברים, צאצאי יוצאי אירופה. לבסוף הבינו שהדרך היחידה לשקם את כבודם העצמי הפגוע היא השיבה למסורת אבותיהם, תחילה כפנתרים שחורים ואחר כך כחוזרים בתשובה. (30 דקות)

 

פתחים.  תחושת המצור בקרב אנשי הישיבות הליטאיות הרואים בלימוד התורה כעיסוק בלעדי דרך יחידה להצלת עם ישראל והאנושות כולה מהידרדרות דקדנטית ומכיליון (30 דקות).

 

לעלות בחומה.  נטורי קרתא הרואים בציונות את האסון הגדול ביותר שקרה לעם ישראל בכל הדורות מול אנשי מרכז הרב הרואים בה פעמי גאולה. (30 דקות)

 

בזכותם. סיפוריהם של שניים החייבים את חייהם לחבר שהצילם בקרב ונפל תוך כדי המעשה. (50 דקות)

 

התמודדות. סיפוריהם של ארבעה עיוורים המתמודדים עם הדעות הקדומות של החברה לגבי ערכם האנושי והמוסרי ולגבי תפקודם של אנשים שאינם רואים. (50 דקות)

 

שש-עשרה בראשון. שאיפותיהם, ערכיהם ותפיסת עולמם של בני שש-עשרה בראשון לציון, בחברה הנתונה במעבר ומעבירה להם מסרים סותרים בדבר התנדבות חלוצית והשגיות חומרנית בעת ובעונה אחת. (50 דקות).

 

הסנה בוער באש. סדרת סרטים בת ארבעה פרקים, שנועדו לחדש ראייה לגבי הסיפור המקראי על יציאת מצרים. האירועים מסופרים מנקודת ראותו של ישראלי בן זמננו, שהיה עד לדיכויו של היחיד במאה העשרים ויכול לגלות בו השתקפות אירועים הסטורים ואקטואליים. בנוסף למקור המקראי, משמשים כמקור לעלילה אגדות חז"ל, המדרש, כתבי יוספוס פלביוס וכתבי פילון האלכסנדרוני. העלילה מתרחשת על הרקע החזותי של מצרים העתיקה כפי שנתגלה בממצאים ארכיאולוגיים ושוחזר באמצעות ציורים. סרט ראשון (30 דקות) מתוך סדרה זו הופק ושודר בטלוויזיה הישראלית. שלושת הסרטים הנוספים עדיין בהפקה.

 

 

חזרה לעמוד הכניסה